Skoro jasno
20°
Bratislava
Zina
21.5.2022
Takto bude vyzerať veľkolepý historický film JAN ŽIŽKA! Najväčšia hviezda filmu prekvapila pokorou
Zdielať na

Takto bude vyzerať veľkolepý historický film JAN ŽIŽKA! Najväčšia hviezda filmu prekvapila pokorou

Zdroj: Stanislav Honzík

Najväčší projekt českého režiséra Petra Jákla, historická akčná dráma Jan Žižka, prichádza s prvou ukážkou!

Na konci 14. storočia sužuje Krajiny českej koruny tyrania a násilie. Jan Žižka a skupina jeho žoldnierov sú najatí na ochranu kráľovho zástupcu. Jan preukáže skvelé strategické a bojové schopnosti. Následne je poverený službou samotnému kráľovi Václavovi IV.

Karel Roden

Karel Roden

Stanislav Honzík

​V skutočnosti však krajine vládne Jindřich z Rožmberka, najbohatší veľmož kráľovstva. Jan dostane delikátnu úlohu: uniesť Rožmberkovu snúbenicu Kateřinu. Tým sa však zaplieta do vysokej politiky. Od tej chvíle nemá na výber. Musí bojovať. Janove žoldnierske hodnoty sa otriasajú v základoch. Vášeň, vina, túžba a pomsta sa stávajú hnacou silou jeho boja za spravodlivosť a rovnosť pre obyčajných ľudí. V tomto čase sa žoldnier stáva legendou. Zrodí sa bojovník, ktorý bude bojovať za všetko, v čo verí. Historický film Petra Jákla rozpráva o začiatkoch husitského vojvodcu Jana Žižku na pozadí búrlivých udalostí z roku 1402. V hlavných úlohách sa predstavia Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden a ďalší.

„Vždy som chcel nakrútiť film podobný napríklad Statočnému srdcu, bol to môj sen. Pred jedenástimi rokmi sa sen stal skutočnosťou, keď Marek Dobeš a Michal Petruš prišli s nápadom nakrútiť film o mladom Žižkovi. Začal som pracovať na príbehu z roku 1402, keď bol Žižka ešte zbojníkom, žoldnierom a vojvodca sa z neho len stával. Nenakrútil som nič, čo poznáme z Vávrových filmov o husitskom období," vysvetlil producent a režisér Petr Jákl a dodal, že často odpovedá na otázky o podobnosti s filmom režiséra Otakara Vávru z roku 1955.

Michael Caine, Petr Jákl

Michael Caine, Petr Jákl

Magic Box Slovakia

​Už teaser prezrádza, ako vyzerajú veľké filmové hviezdy, ktoré prijali úlohy vo filme. „Keď som začal pracovať s Michaelom Cainom, premýšľal som o tom, ako budem režírovať držiteľa dvoch Oscarov a ako ma bude brať. Prekvapilo ma, aký bol úžasný. Počúval ma a po každom zábere ma požiadal, či to ešte nemá skúsiť inak. Pre mňa je on srdcom filmu," opísal Jákl spoluprácu s americkým hercom, ktorý stvárnil Lorda Boreša.

Michael Caine

Michael Caine

Stanislav Honzík

Samotného Jana Žižku vo filme stvárnil Ben Foster.Ben je iný ako všetci ostatní. Je to minimalistický herec. Čím menej toho robí, tým je to zaujímavejšie. Chvíľu mi trvalo, kým som sa s ním naučil pracovať, ale aj vizuálne pre mňa stvárnil Žižku tak, že Jan Žižka je Ben Foster," zveril sa Jákl.

Ben Foster

Ben Foster

Stanislav Honzík

​Nakrúcanie trvalo spolu 54 dní a na pľaci boli aj anglickí herci, napríklad Matthew Goode, ktorý hrá Žigmunda, a William Moseley stvárňujúci Žižkovho brata.

Film Jan Žižka, ktorý rozpráva príbeh o zrode najslávnejšieho vojvodcu českých zemí a jedného zo siedmich nikdy neporazených bojovníkov v histórii, príde do slovenských 8. septembra 2022. 

Najčítanejšie