Lucasove Star Wars alebo Valerian? Hádajte, čo bolo skôr...

06.06.2017 19:48 Kinosála.sk Novinky
Lucasove Star Wars alebo Valerian? Hádajte, čo bolo skôr... Zdroj: Facebook
Len hŕstka filmov sa zapísala do histórie tak nezmazateľne ako Star Wars. Pri premiére prvého dielu neskoršej mega úspešnej ságy ani sám tvorca George Lucas netušil, aký fenomén stvoril. A rozhodne mu nenapadlo, že bude nasledujúcich štyridsať rokov vysvetľovať, kde našiel inšpiračné zdroje...

Autor komiksu o Valerianovi Jean-Claude Mézières stvoril vesmír, ktorý obývajú stovky humanoidných a iných foriem života v záplave žiarivých farieb. V prvej knihe jeho série sa čitateľ zoznamuje s agentom Galaktického Impéria Valerianom, ktorý je poverený cestovať v čase do stredovekého Francúzska. Výsledok misie je uspokojivý: zloduch je zastavený a s hlavným protagonistom sa do 28. storočia vracia i miestne dievča Laureline. Tá sa zakrátko stáva tiež agentkou a Valerianovou parťáčkou.

Zdroj: Facebook
Dobrodružstvo v tisícoch svetoch tak mohlo začať. Komiks vychádzal 43 rokov a jeho kompletnú zostavu tvorí 21 zväzkov. Jean-Claude Mézières je vďaka nemu pre Francúzov ikonou. Nie je preto zvláštne, že ho k spolupráci na Piaty element prizval aj Luc Besson. Už vtedy prišla reč na sfilmovanie Valeriana!
Zdroj: Facebook
Luc Besson však Mézièresovi odpovedal, že nemôže, pretože ešte neexistuje taká technológia , aby jeho svet dokázala preniesť na filmové plátno. Podobnosti v dizajne Star Wars a Valeriana idú len veľmi ťažko prehliadnuť. Napriek tomu, že už sa dnes jedná o akúsi premlčanú tému.

Čas od času na konkrétne príklady poukáže nejaký z fanúšikov, a nakoľko ide o neprehliadnuteľné príklady, nikto sa s ním ani neháda o opaku.

Zdroj: Magic Box Slovakia
Počet takýchto ukážok môžeme začať pri (ne)slávnych bikinách princeznej Leiy v úvode Návratu Jediho. Laureline ich na stránkach komiksov nosila o desať rokov skôr:
Zdroj: Magic Box Slovakia
Zatiaľ čo bol Han Solo uväznený v karbonite, Valeriana zaliali do plastu podobnej hmoty:
Zdroj: Magic Box Slovakia
Z celej kauzy nemôžeme vynechať ani legendárny Millenium Falcon. Táto vypočítavá pašerácka legenda si niektoré krivky vypožičala z Votrelca, Valerianovej vesmírnej lode:
Zdroj: Magic Box Slovakia
Jean-Claude Mézières priznáva, že na začiatku mal veľkú zlosť, ale časom sa s celou záležitosťou vysporiadal inak;) Pre francúzsky komiksový magazín Pilot vytvoril kresbu, na ktorej sa Valerian a Laureline stretnú s Lukom Skywalkerom a Princeznou Leiou v preplnenom galaktickom bare.

Leia hovorí: „To je zábavné, že sa schádzame práve tu!“

Na to jej Laureline odpovie: „Hm, my sme tu už dávno!“

Zdroj: Magic Box Slovakia
Trailer k Valerianovi:

Valerian a mesto tisícich planét príde do slovenských kín 20.7.2017 v 2D aj 3D, so slovenským dabingom i titulkami.

Zdroj: Magic Box Slovakia

TV Program

21:40 Inkognito
22:40 Semafor
23:20 Modrý kód
22:30 Oktagon magazín
23:00 Môj dokonalý ex
01:20 Simpsonovci I.
21:55 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas IX.
22:55 Kosti II.
23:50 Plastiková nevesta
22:15 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:50 Okido I.
22:00 Plán útěku 2
23:55 Kurýr: Zásilka smrti
01:30 Pomsta zelených draků