Filmové triky a tajomstvá, ktoré pozná každý režisér v Hollywoode!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Každý režisér chce nakrútiť dokonalé dielo, ktoré predstaví divákom. Tí však možno nepoznajú všetky triky, ktoré známi režiséri používajú.
1. Záporáci nepoužívajú produkty od Apple. Priznal to režisér snímky Na nože - Rian Johnson. Tak si možno čo najskôr všimnete, ak je v snímke ukrytý zlochuch. Produkty od Apple môžu používať len pozitívne postavy a ako líder vo filmovom product placemente si môže Apple túto podmienku určovať už od roku 2012.
brightside.me
2. V minulosti vyvolávali 3D filmy viac závratov, než v súčasnosti. Momentálne sa režiséri snažia vyhýbať efektom, pri ktorých pri sledovaní snímky na divákov niečo letí. Mozog totiž nechápe, že tieto obrázky sú len ilúziou a oči to vnímajú ako fyzický objekt. Mozog tak namáha oči, čo vedie k závratom či bolestiam hlavy. V poslednej dobe sa ľudia, ktorí tvoria špeciálne efekty, snažia prispôsobiť filmy tak, aby čo najmenej namáhali oči.
3. Deti, ktoré hrajú v hororoch často nevedia, o čom film je. Nakrúcanie sa len málokedy koná v chronologickom poradí a tak je pre deti veľmi ťažké určiť, čo sa vo filme vlastne deje. Na pľaci sa tiež nenachádza nič strašidelné a v súčasnosti sa mnoho vecí dorába v postprodukcii. Často majú detskí herci vlastných režisérov, ktorí sa snažia z nakrúcania urobiť zábavnú hru.
brightside.me
4. Filmové traileri nerobia ľudia z filmových štúdií, vyrábajú ich ľudia z marketingových spoločností. Hoci sa zdá, že je to jednoduchšie a lacnejšie, ak by to vytvorili ľudia, ktorí film nakrútili, v skutočnosti to nie je také jednoduché. Režiséri často nevedia, čo film odovzdá cieľovej skupine a tak sú tu od toho ľudia z marketingu, aby ho nastrihali do podoby, ktorá cieľovku zaujme.
5. Zvuk lámania kostí je v skutočnosti niečo úplne iné. Sú tým zvuky lámania mrkvy a zeleru. Nabudúce, ak sa vám v kine bude zdať tento zvuk nepríjemný, predstavte si v skutočnosti túto zeleninu.
6. Scény so zrkadlom sú jednými z najťažších. Tieto scény musia byť nakrútené v špeciálnom uhle tak, aby bolo vidieť osoby, no nebolo vidieť svetlá a kameru. V niektorých scénach, ako napríklad pri Terminátorovi 2, nepoužili zrkadlo, ale dvojníkov a oproti sedeli skutoční herci. V súčasnosti je to s filmovými trikmi o niečo lepšie.
brightside.me
7. Existuje špeciálna spoločnosť, ktorá pre Hollywood vytvára sneh. Bola založená v roku 1983 a vie vytvoriť až 200 rôznych druhov snehu. Skutočný sneh je veľmi náročný pri nakrúcaní filmov, no využili ho napríklad pri nakrúcaní snímky Revenant.
8. Vo filmoch málokedy používajú skutočné jedlo. Napríklad, skutočné jedlo, v prípade filmov o Harrym Potterovi, bolo použité len v prvej časti. Jedlo sa kazí veľmi rýchlo a museli by ho stále meniť.
brightside.me