Polojasno
14°
Bratislava
Aleš
13.4.2024
Bohatý program na Art Film Feste: Ocenenie Hercova misia si prevezmú dve legendárne herečky!
Zdielať na

Bohatý program na Art Film Feste: Ocenenie Hercova misia si prevezmú dve legendárne herečky!

Zdroj: Peter Staš

Desať dní pred začiatkom 29. ročníka najstaršieho a najväčšieho filmového festivalu na Slovensku, informovali jeho organizátori na tlačovej konferencii o jeho pripravovanom programe a prezradili mená laureátok honorárneho ocenenia pre herecké osobnosti.

„Som rád, že sa nám podarilo pripraviť 29. ročník, pretože to nebolo ľahké. Nikdy to nebolo ľahké, ale v ostatnej dobe obzvlášť,“ uviedol v úvode tlačovej konferencie producent festivalu Ján Kováčik. Umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch na tlačovej konferencii uviedol niekoľko zaujímavých štatistických údajov: „Počas ôsmich dní uvedieme na siedmich rôznych premietacích miestach spolu 146 projekcií 119 filmov, z toho je 82 dlhometrážnych a 37 krátkych. V hlavnej medzinárodnej súťaži hraných filmov o cenu Modrý anjel máme 9 filmov zo štyroch rôznych kontinentov, pričom nie je bez zaujímavosti, že prevahu majú ženy režisérky.“

V bohatom programe rozdelenom do viacerých sekcií sa objavia aj štyri filmy, ktoré boli premiérovo predstavené na tohtoročnom festivale v Cannes. Najnovší film režiséra Wesa Andersona Asteroid City a snímka Svetlá budúcnosť (A Brighter Tomorrow), v ktorej si zahrala aj slovenská herečka pôsobiaca v Taliansku Barbora Bobulová boli súčasťou hlavnej súťaže. V sekcii Director’s Fortnight boli uvedené filmy Goldmanov prípad (The Goldman Case) a Blackbird Blackbird Blackberry. Do programu sa opäť vracia aj Medzinárodná súťaž krátkych filmov. Zostavovateľ sekcie Martin Kaňuch do nej vybral celkovo 36 filmov z celého sveta a v Košiciach budú uvedené v šiestich blokoch. Významným spôsobom bude prezentovaná domáca kinematografia, ktorej budú výlučne venované sekcie Slovenská sezóna, 60 rokov Slovenského filmového ústavu či Pocta Jurajovi Jakubiskovi. Na 29. ročníku festivalu budú udelené tri honorárne ocenenia. Zlatú kameru si prevezme jeden z najvýznamnejších maďarských filmárov Béla Tarr a v rámci svojho pobytu v Košiciach sa zúčastní na krste slovenského prekladu románu Satanské tango. Jeho filmová adaptácia, ktorá má viac ako 7 hodín (presne 439 minút) vytvorila časový rekord v dĺžke jedného filmového diela v histórii Art Film Festu. Určite bude patriť k vrcholom festivalu podobne ako masterclass s jeho režisérom.

Špeciálne sa bude spomínať na prvého, nezabudnuteľného a jediného prezidenta Art Film Festu – Milana Lasicu. Úplne prvým filmom v programe tohto ročníka bude Oscarom ocenený film jeho najobľúbenejšieho režiséra Woody Allena Annie Hall. Výnimočnú príležitosť budú mať diváci vidieť na striebornom plátne aj pôvodne televízny film Sladké hry minulého leta, ktorý mal zo svojej hereckej filmografie najradšej. Jeho dlhoročný spolupracovník Pavol Danišovič pripravil aj špeciálny Večer Milana Lasicu. Piesne s jeho textami zaznejú v podaní známych osobností s excelentnou kapelou, ktorú zostavil Martin Valihora. Nebudú chýbať ani osobné spomienky, čítačky a príbehy spojené so životom a tvorbou tohto velikána. Svoju účasť prisľúbili Ady Hajdu, Dorota Nvotová, Natália Puklušová, Peter Lipa a originálne duo Dominika Kavaschová a Andrea Bučko, ktoré pripravujú dokonca špeciálne verzie piesní na texty Milana Lasicu. Určite sa v programe objavia ešte ďalší hostia a nebude sa iba spievať, ale aj s humorom spomínať, lebo inak sa to ani nedá.

Ocenenie Hercova misia si prevezmú dve reprezentantky slovenskej a českej kinematografie. Eva Holubová patrí k najobsadzovanejším českým herečkám. Len za posledných päť rokov hrala v trinástich filmoch a ôsmich seriáloch. Zásadný prelom v jej kariére znamenala úloha vo filme Knoflíkáři (1997), za ktorú bola nominovaná na Českého leva pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. Druhú nomináciu získala za Pelíšky (1999), a napokon si odniesla Českého leva za film Ene Bene (1999). Mimoriadny úspech u divákov mal i film Pupendo (2003) a za svoju úlohu v komédii Účastníci zájezdu (2006) získala cenu pre najlepšiu herečku na festivale Tribeca v New Yorku a ďalšiu nomináciu na Českého leva. Zo svojej filmografie si pre Art Film Fest vybrala kultovú komédiu Jana Hřebejka Pelíšky. Zdena Studenková sa na filmovom plátne sa po prvý raz objavila ako 20-ročná v poviedkovom filme Motív pre vraždu. V roku 1978 zaujala v rozprávkovom horore Panna a netvor. V roku 1982 stvárnila Gábinu v českej komédii storočia S tebou mě baví svět. Následne hrala vo filmoch Putování Jana Amose, O sláve a tráve, Kára plná bolesti, Južná pošta, Súkromné životy či Všetko čo mám rád. Diváci ju poznajú aj z mnohých televíznych filmov, ako aj inscenácií a seriálov. Zo svojej filmografie do programu Art Film Festu 2023 vybrala film Anděl s ďáblem v těle so slovami: „Bola by som rada, aby sa diváci prišli do kina zabaviť a zabudli na každodenné starosti, ktoré doba prináša.“

Eva Holubova

Art Film Fest

Obe laureátky si prevezmú svoje ocenenia tradične nielen na úvodnom či záverečnom ceremoniáli, ale aj za účasti verejnosti na Dolnej bráne v Košiciach: 17. júna o 16:00 (Z. Studenková) a 22. júna o 16:00 (E. Holubová).

Zdena Studenková

Art Film Fest

Najčítanejšie