Jasno
28°
Bratislava
Adolf
17.6.2024
PERINBABA A DVA SVETY si vyslúžila standing ovation! Na premiére sa objavili aj tieto osobnosti a známe tváre
Zdielať na

PERINBABA A DVA SVETY si vyslúžila standing ovation! Na premiére sa objavili aj tieto osobnosti a známe tváre

Zdroj: Bontonfilm

Už vo štvrtok vstúpi do našich kín dlhoočakávané pokračovanie nezabudnuteľnej rozprávky Perinbaba. Magický príbeh režiséra a scenáristu Juraja Jakubiska (1938 – 2023) s názvom Perinbaba a dva svety si počas včerajšej slávnostnej premiéry v Bratislave nenechali ujsť mnohé známe tváre.

Podľa producentky Deany Jakubiskovej predstaviteľ magického realizmu nerobil medzi divákmi rozdiely. „Tvoril a odovzdával odkazy pre všetkých ľudí na svete. Jeho filmy sú plné lásky, obrazov, predstáv, otázok a pohladení. Pretože bol režisérom, ktorý sa popri všetkom na nás díval s láskavým humorom,“ povedala v úvode o svojom manželovi. Publikum privítal aj zástupca hlavného koproducenta snímky. „Približne pred desiatimi rokmi prišla za mnou vzácna návšteva – Deana s Jurajom. Bol by som hlúpy, ak by som odmietol ich návrh na takúto spoluprácu. Napriek tomu, že trvala toľko rokov a bolo to investične náročné, je to krásny film, ktorý má veľkú výpravu a je jedinečný. Cítiť z neho lásku k remeslu, filmu a rešpekt k divákovi,“ vyjadril sa generálny riaditeľ TV JOJ Marcel Grega.

Perinbaba a dva svety

Deana Jakubisková, Marcel Grega

Bontonfilm

Vo filme Perinbaba a dva svety uvidia diváci v hlavných úlohách Lukáša Frlajsa a Valériu Frištiko. „Každý záber mi pripomína, čím všetkým sme si prešli. Nakrúcali sme na prekrásnych miestach, zažili úžasné veci – lietanie, potápanie, ťahanie na sánkach, bojové scény...“ zaspomínal si filmový Lukáš a jeho láska z plátna Lucia ho doplnila: „Pre mňa to bola veľká výzva, ktorá mi priniesla mnoho spomienok. Dokonca som aj lietala, čo bol pre mňa najväčší zážitok. Skúšala by som všetky kaskadérske veci.“ Modelka Andrea Verešová, ktorá vo filme Perinbaba a dva svety stvárňuje kňažnú, obdivovala počas nakrúcania režisérovu víziu. „Juraj Jakubisko videl naozaj všetko dopredu v obrazoch a dokázal to tak nádherne vysvetliť, že aj laik neherec dokázal zahrať scénu dobre,“ priblížila. „On videl aj tie najobyčajnejšie veci ako malý zázrak. Vo všetkom nachádzal magickosť, fantáziu a dokázal to preniesť na filmové plátno. Všetci by sme si mali vedieť užívať aj malé veci ako veľké zázraky,“ dodala Andrea Verešová.

Perinbaba a dva svety

Andrea Verešová

Bontonfilm

​Záverečné dielo svetového predstaviteľa magického realizmu si prišlo medzi prvými pozrieť mnoho známych osobností. Nechýbali medzi nimi moderátorky Jasmina Alagič, Gabriela Drobová, Didiana, Simona Simanová, herečky Zuzana Vačková, Ľudmila Swanová, Danica Jurčová či Broňa Kováčiková s partnerom, poslancom Gáborom Grendelom, herci Dušan Cinkota, Roman Pomajbo, Dávid Hartl a Sáva Popovič, komik Matej Zrebný, speváčka Patrícia Vittek. Pozvanie na
premiéru prijali aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová, bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková či minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš. Moderátorkou večera bola Bibiana Ondrejková. Diváci vzdali po filme režisérskej legende úctu niekoľkominútovým standing ovation.

Snímka Perinbaba a dva svety príde do kín už 7. decembra.

TRAILER:

Najčítanejšie