Ambróz
7.12.2022
Nový slovenský film sa nakrúcal aj vo Viedni! Na jeho vzniku sa podieľali deti známeho slovenského hudobníka
Zdielať na

Nový slovenský film sa nakrúcal aj vo Viedni! Na jeho vzniku sa podieľali deti známeho slovenského hudobníka

Zdroj: Bontonfilm

Film Plastic Symphony o dvoch rozdielnych bratoch a ich odlišnej ceste za šťastím je tretím celovečerným hraným filmom oceňovaného slovenského režiséra Juraja Lehotského, syna hudobnej legendy Janka Lehotského.

Do hlavných úloh bratov Matúša a Dávida boli obsadení poľský herec Bartosz Bielenia, ktorého môžu diváci poznať zo snímky Corpus Cristi (2019), nominovanej na Oscara, a český neherec Vojtěch Zdražil. Bartosz Bielenia sa špeciálne pre potreby filmu naučil nielen hrať na violončele, ale aj rozprávať po slovensky a po nemecky. Vo vedľajších úlohách sa predstavia Judit Bárdos a nemecký herec rumunského pôvodu Sabin Tambrea, ktorý v roku 2019 v hlavnej súťaži MFF Cannes predstavil svoj film La Gomera. V menších rolách účinkujú tiež Ľubomír Paulovič, Ela Lehotská, režisér a herec Roman Polák, operná diva Monika Fabiánová, modelka Denisa Dvončová či hudobník a spisovateľ Branislav Jobus.

TRAILER:

Snímka Plastic Symphony sa nakrúcala vo Viedni na miestach, ako je Lichtenštajnský mestský palác, Konzerthaus či veža Stefansdomu, a tiež v Bratislave. Autorom pôvodnej komponovanej vážnej hudby je český skladateľ Aleš Březina. Na scenári sa podieľali Timotej Križka a Juraj Lehotský, pričom prvý menovaný bol zároveň aj kameramanom filmu. Tvorivá dvojica zvolila netypický prístup snímania. Každá situácia a filmový obraz sú nakrútené v ucelených záberoch bez strihu, ktoré pôsobia napriek svojej dĺžke príťažlivo a zvláštnou energiou vťahujú diváka do príbehu.

Plastic Symphony

Plastic Symphony

Bontonfilm

​Hlavný hrdina Matúš je talentovaný hudobník, ktorý však svoju sľubne sa rozvíjajúcu kariéru zanechal, keď mu ochorela adoptívna mama. Jeho brat Dávid sa naopak snaží brať život taký, aký je. Matúš cíti frustráciu z nenaplnených ambícií. Na ceste k ich naplneniu stretne bývalého spolužiaka Alberta, ktorý mu otvorí dvere do „lepšieho“ sveta. Na rozdiel od Dávida, ktorý našiel svoj zmysel života v práci pre domov seniorov, Matúš napriek úspechu šťastie nenachádza. Pomaly zisťuje, že šťastie je stav mysle a skrýva sa v malých veciach. Začína si uvedomovať, že život nie je iba o nás, ale aj o tých, pre ktorých žijeme...

 Film má premiéru v kinách 1. decembra 2022.

Najčítanejšie