Zatiahnuté
Bratislava
Zita
2.4.2023
FEBIOFEST odhalil program: Pozrieť si budete môcť hollywoodske osobnosti, ale aj slovenskú tvorbu!
Zdielať na

FEBIOFEST odhalil program: Pozrieť si budete môcť hollywoodske osobnosti, ale aj slovenskú tvorbu!

Zdroj: FEBIOFEST

Premiéry slovenských filmov za osobnej účasti tvorcov a hercov, ocenené zahraničné snímky i diskusie s hollywoodskymi filmármi. Organizátori 30. medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST Bratislava 2023 približujú program, ktorý je od 15. marca nabitý skutočne zvučnými menami.

Päťdňový filmový maratón neoficiálne otvorí v stredu v novozrekonštruovanej Slovenskej národnej galérii (SNG) britsko-americká filmová komédia z roku 1963 Ružový panter. Prvú snímku zo série filmov o ružovom panterovi budú môcť filmoví fajnšmekri vidieť výnimočne na plátnach kín. Film uvedie Fero Fenič, spoluzakladateľ festivalu FEBIOFEST v Bratislave a Prahe, ktorý divákom poodhalí zážitky zo stretnutia s herečkou Claudiou Cardinale, ktorá vo filme hrá a tento rok zároveň oslávi jubileum 85 rokovJubilejný 30. ročník festivalu oficiálne otvorí večer v SNG slovenská premiéra filmu Pamfir. Snímku ukrajinského režiséra Dmytra Sucholytkého-Sobčuka prvýkrát uviedli minulý rok na festivale v Cannes v sekcii Directors’ Fortnight. Režisér taktiež získal za film v decembri ocenenie Európsky objav roka 2022 v rámci Európskych filmových cien. Po premietaní filmu sa diváci budú môcť zapojiť do diskusie s režisérom.

V SNG si milovníci filmu a umenia budú môcť vychutnať český dokument Skúška umenia, ktorý je nominovaný na Českého leva v kategórii Najlepší dokument. Navyše snímka Adély Komrzý a Tomáša Bojara mapujúca talentové skúšky na pražskej Akadémii výtvarných umení, získala počas tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch dve ocenenia. Diváci by si nemali nechať ujsť ani ukrajinský film La Palisiada v priestoroch SNG, ktorý príde uviesť široká filmová delegácia vrátane režiséra Filipa Sotnyčenka, či hereckých predstaviteľov. Príbeh dvoch výstrelov a niekoľkých úmrtí, doslovných aj metaforických, rozprávaný jedinečným východoeurópskym retro neonoirovým štýlom, zaujal na prestížnom festivale v Rotterdame, kde získal cenu FIPRESCI.

FEBIOFEST

Za pozornosť určite stojí i americká akčná komédia Neznesiteľná váha obrovského talentu, v ktorej hlavný predstaviteľ Nicolas Cage ako fiktívna postava stvárňuje samého seba. Jeho hereckým partnerom na plátne bude momentálne veľmi populárny Pedro Pascal. Film premietne kino KLAP. 

Piatkový program v kine Mladosť bude patriť slovenskej premiére snímky KaprKód. Dokumentárna opera režisérky Lucie Královej skúma rozporuplný príbeh progresívneho skladateľa, experimentátora a prominentného komunistu Jana Kapra. KaprKód získal na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava 2022 cenu Najlepší český dokument. Taktiež je držiteľom Ceny českej filmovej kritiky a štyroch nominácií na Českého leva. Film príde osobne uviesť režisérka Lucie Králová spolu s producentmi filmu. Po svetovej premiére na Berlinale, jednom z najvýznamnejších svetových festivalov, uvedie FEBIOFEST v piatok večer v SNG experimentálne dielo režisérky Viery Čákanyovej Poznámky z Eremocénu. Film z budúcnosti, ktorá ešte neexistuje, následne vstúpi do širokej slovenskej distribúcie. Milovníci napätia určite ocenia kultový americký horor Od súmraku do úsvitu v réžii Roberta Rodrigueza, ktorého scenár napísal Quentin Tarantino. Práve oscarový majster zvuku Mark Ulano a asistentka zvuku Patrushka Mierzwa patria medzi ďalších exkluzívnych hostí tohtoročného filmového festivalu FEBIOFEST Bratislava. Diváci tak budú mať jedinečnú príležitosť po projekcii stretnúť hollywoodskych filmárov, ktorí stáli za vznikom filmov, ako Titanic, Ad Astra, Nehanební bastardi či Kill Bill.

Úvodný program počas víkendu v SNG bude venovaný detskému divákovi. Yuku a himalájsky kvet ukáže najmenším ako nadväzovať priateľstvá a vyjadrovať pocity vrátane smútku či vzbury. Čarovný francúzsky animovaný film, ktorý mal svetovú premiéru na festivale v Annecy, vyhral aj jednu z hlavných cien na Cinekid, jednom z najväčších festivalov zameraných na tvorbu pre deti. Sobotňajšiu filmovú sekciu otvorí vizuálne podmanivá psychologická dráma s prvkami sci-fi Běžná selhání. Celovečerný film režisérky Cristiny Groşanovej, ktorý mal premiéru počas vlaňajšieho festivalu v Benátkach v rámci sekcie Giornate degli Autori, osobne uvedie spolu s filmovou delegáciou aj Vica Kerekes, ktorá stvárnila jednu z hlavných postáv. „Radujem sa, lebo prichádza jar a s ňou obľúbený Febiofest, počas ktorého sa uskutoční aj slávnostná premiéra nášho filmu Běžná selhání,“ teší sa herečka.

FEBIOFEST

Očakávanou slovenskou snímkou je aj láskavý film Mimi, ktorý získal pred niekoľkými dňami na prestížnom festivale Berlinale cenu Grand prix v kategórii Generation Kplus. Režisérka Mira Fornay ho uvedie v sobotu popoludní v priestoroch novej SNG. Sobotný večer zavŕši ďalšia snímka, ktorá sa publiku predstaví exkluzívne rovno po svetovej premiére na Berlinale. Strhujúci film legendy dokumentárnej tvorby Vitaliho Manského a mladého ukrajinského filmára Jevhena Titarenka Východný front mal svetovú premiéru v Berlíne presne rok po začiatku vojny. Jevhen sa okamžite po začiatku ruskej invázie s priateľmi pridal k práporu prvej pomoci a zároveň začal zaznamenávať situácie bojov na Ukrajine.

Najčítanejšie