Perinbaba oslavuje 35. narodeniny! Jej predstaviteľka sa dopustila aj milej lži

Perinbaba oslavuje 35. narodeniny! Jej predstaviteľka sa dopustila aj milej lži Zdroj: csfd.com
Od svetovej premiéry legendárnej rozprávky Juraja Jakubiska v Benátkach uplynulo presne 35 rokov.

Kým v Československu sa o veľkolepej premiére Perinbaby na Benátskom filmovom festivale nehovorilo a nepísalo, jej režisér sa v Taliansku už vtedy tešil veľkej obľube a popularite. Predtým totiž ponúkol fanúšikom a divákom festivalu dve svoje snímky. O prvú moju senzáciu v Benátkach sa postarali Zbehovia a pútnici, písali sa vtedy 60. roky. Neskôr som uspel s Tisícročnou včelou, a tak ma talianski novinári v roku 1985 už dôverne oslovovali krstným menom. Zaslúžil sa o to aj samotný Federico Fellini, s ktorým som sa spriatelil natoľko, že ma jeden z najväčších tvorcov svetovej kinematografie považoval za brata a často ma u seba hostil,“ približuje režisér Perinbaby Juraj Jakubisko.

Juraj Jakubisko Juraj Jakubisko Zdroj: Bontonfilm

Keďže tvorba Juraja Jakubiska nebola organizátorom Benátskeho filmového festivalu neznáma, šancu dostal aj v roku 1985. Tento raz práve s rozprávkou Perinbaba. Tá na festivale získala napríklad Osobitné uznanie Sergia Trassatiho. Dôvod na oslavu však mala aj hlavná predstaviteľka Perinbaby, Giulietta Masina. „Naša rozprávka bola jej veľkým návratom na strieborné plátno po 20. rokoch, a tak si festival patrične užívala. Perinbaba bola premietaná v slovenskom znení, no niektorí novinári si mysleli, že hlas Evy Krížikovej patrí práve Giuliette, nakoľko boli veľmi podobné. Na otázku, či bolo ťažké naučiť sa po slovensky, bez zaváhania a s úsmevom odpovedala: Je to ľahký jazyk, za týždeň sa ho naučíte tak ako ja,“ spomína si na milú príhodu Juraj Jakubisko.

Perinbaba Perinbaba Zdroj: SFÚ

​​​Vďaka koprodukcii so zahraničnými tvorcami sa Perinbaba dostala aj na svetové filmové festivaly. „Vtedajšie filmové štúdio na Kolibe spolupracovalo s Nemcami, za čo získavalo nemecké marky. Po svetovej premiére v Benátkach sme Perinbabu priniesli aj našim divákom. Práve vďaka valutám kritika komunistického režimu prižmúrila oči a spomínam si len na jednu negatívnu recenziu. Tú napísala stranícka novinárka a išlo o očividnú objednávku. Napísala totiž recenziu na rozprávku Pán Boh daj šťastia, lavička, a tak bolo jasné, že Perinbabu vôbec nevidela. To ma pobavilo,“ smeje sa na vtedajších pomeroch režisér. O niekoľko desaťročí sa o našu Perinbabu začal zaujímať aj Broadway. Muzikál mal dokonca režírovať samotný Juraj Jakubisko, no pre práce na veľkofilme Bathory túto ponuku odmietol.

Perinbaba Perinbaba Zdroj: SFÚ

Premiéra pokračovania, ​Perinbaba a dva svety, ktorá nám vráti na plátna aj Giliettu Masina,  je plánovaná na 3. december 2020.

Zdroj: Bontonfilm

TV Program

20:25 ŠPORT
20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
20:25 Lockout: Útek z MS - 1
22:30 Jedného dňa, možno
20:10 FBI
21:00 Dr. House III.
20:25 Krtko
20:30 Bob a Bobek králiky z klobúka
20:15 Příběh mého syna
22:35 Kovbojové a vetřelci