Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Marína
8.12.2023
Steven Spielberg si odniesol už tretí Zlatý glóbus vo svojej kariére! Triumfovali aj jeho Fabelmanovci!
Zdielať na

Steven Spielberg si odniesol už tretí Zlatý glóbus vo svojej kariére! Triumfovali aj jeho Fabelmanovci!

Zdroj: Profimedia

Hlavné filmové ceny získali autobiografický film Fabelmanovci Stevena Spielberga, ktorý vyhlásili za najlepší medzi drámami a temný príbeh o priateľstve Martina McDonagha Duchovia Inisherinu, ktorý bodoval medzi komédiami. Práve títo dvaja tvorcovia si rozdelili aj trofeje za réžiu (Spielberg) a scenár (McDonagh).

Návrat glóbusov sa pritom podľa agentúry AP skončil tak, ako už mnohokrát predtým - s víťazným Spielbergom. Už piaty raz sa totiž stalo, že cenu pre najlepší film získal nejaký jeho film a sám Spielberg, ktorý má na konte celkovo 14 nominácií v režisérskej kategórii, triumfoval tretí raz.

Fabelmanovci je film inšpirovaný detstvom a dospievaním Stevena Spielberga. Rozpráva príbeh pohľadom mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorého filmy neovládateľne uhranú po tom, čo s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Sammy na tejto životnej ceste odhaľuje kúzlo kinematografie ale aj rodinné tajmostvá.

Fabelmanovci

Fabelmanovci

Profimedia

Duchovia Inisherinu získali tri trofeje. Okrem dvoch spomenutých si Zlatý glóbus vyslúžil aj Colin Farrell v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli.

Dve ceny získal akčný príbeh o multiverze Všetko, všade, naraz, keď cenu pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe získal Ke Huy Quan a trofej pre najlepšiu herečku v komédii alebo muzikáli Michelle Yeoh. Rodáčka z Malajzie sa pritom stala len druhou herečkou ázijského pôvodu, ktorá zvíťazila v tejto kategórii Zlatých glóbusov.

Herecké ceny za hlavné úlohy vo filmových drámach si vyslúžili Austin Butler za stvárnenie Elvisa v rovnomennom filme Baza Luhrmanna a Cate Blanchett za titulnú rolu v životopisnej dráme z hudobného prostredia Tár.

Austin Butler

Austin Butler

Profimedia

​Zlatý glóbus za vedľajšiu rolu si prevzala Angela Bassett, ktorá stvárnila kráľovnú Ramondu v marvelovke Čierny Panter: Navždy Wakanda.

Za najlepší animovaný film vyhlásili Pinocchia Guillerma del Tora a medzi cudzojazyčnými filmami bodovala argentínska dráma Argentina, 1985.

Zlaté glóbusy za herecké výkony v televíznych projektoch získali Kevin Costner (Yellowstone), Zendaya (Eufória), Jeremy Allen White (Medveď), Quinta Brunson (Základná škola Willarda Abbotta), Tyler James Williams (Základná škola Willarda Abbotta), Julia Garner (Ozark), Evan Peters (Príbeh Jeffreyho Dahmera), Amanda Seyfried (Kauza Theranos), Paul Walter Hauser (Volavka) a Jennifer Coolidge (Biely lotos).

Počas ceremoniálu odovzdali aj Eddiemu Murphymu cenu Cecila B. DeMilla a Ryanovi Murphyho cenu Carol Burnett. Sean Penn uviedol správu od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý odkázal, že „nebude tretia svetová vojna - nie je to trilógia“.

Prehľad víťazov a víťaziek v 80. ročníku filmových a televíznych cien Zlatý glóbus:

Najlepší film - dráma: Fabelmanovci
Najlepší film - komédia alebo muzikál: Duchovia Inisherinu
Najlepší mužský herecký výkon vo filme - dráme: Austin Butler - Elvis
Najlepší ženský herecký výkon vo filme - dráme: Cate Blanchett - Tár
Najlepší mužský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli: Colin Farrell - Duchovia Inisherinu
Najlepší ženský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli: Michelle Yeoh - Všetko, všade, naraz
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Ke Huy Quan - Všetko, všade, naraz
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Angela Bassett - Čierny Panter: Navždy Wakanda
Najlepšia filmová réžia: Steven Spielberg - Fabelmanovci
Najlepší filmový scenár: Martin McDonagh - Duchovia Inisherinu
Najlepšia pôvodná filmová hudba: Justin Hurwitz - Babylon
Najlepšia pôvodná pieseň: Naatu Naatu - Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj (z filmu RRR)
Najlepší animovaný film: Pinocchio Guillerma del Tora
Najlepší cudzojazyčný film: Argentina, 1985 - Argentína

Najčítanejšie