V Budapešti môžete stretnúť Aquamana aj Thanosa! Čo tam robia?

V Budapešti môžete stretnúť Aquamana aj Thanosa! Čo tam robia?
Len pár kilometrov od Slovenska sa nakrúca jeden z najočakávanejších filmov, ktorý je plný hviezd. Niektoré už do Budapešti dorazili.

V hlavnom meste Maďarska sa objavil herec Josh Brolin, známy aj ako Thanos z filmov Avengers. Je tam s celou rodinou a pochválil sa aj na svojom Instagrame. 

View this post on Instagram

And on Sunday I’m walking in the rain, the cold, to get breakfast for my wife. It’s raining too hard so there’s no use in pulling all of us out into it. I end up at a Hungarian joint about a mile away. It’s small and in a no-tourist ridden area. I had bought an umbrella at a pharmacy nearby and it still allows small patters to hit the front of my thin coat with a slight wind. But there’s an ambiance out here that I like so I order fast, ask how long, then walk through the labyrinth of ole Budapest, a mix of hundred year old architecture whispering a sadness from their soot covered stone and a latter almost modern seventies style that almost looks like an attempt as opposed to an era. Some of the old have chunks taken out of them, bites taken from bombs I imagine, the teeth marks of war. And I find out later that’s indeed what it was, not just my flexing romance. WW2 and The Freedom Fighters of the 1956 Hungarian Revolution. I have a small angel waiting for me a half mile away, and I billow with a new love for what I have. Can you imagine me, instead of with breakfast, running back to them with some desperate weight of fear and survival? I expand and contract on my walk back imagining the worst and realizing the best arriving to an innocent smile from tummy time the floor, and an arched cobra happy to see her Papa. My wife comes around from another room, takes the bag of omelets, in Jonas’s basketball PJ bottoms and pecks me on the lips, and with a sad whisper of her own says thank you, you. — Photo by @kathrynbrolin

A post shared by Josh Brolin (@joshbrolin) on

V Budapešti sa totiž nakrúca film režiséra Denisa Villeneuvea s názvom Dune. Je to adaptácia vedecko-fantazijnej knihy Duna z roku 1965. Príbehy na Instagram pridal z tohto mesta aj herec Jason Momoa, ktorý sa kochal aj miestnymi pamiatkami. 

Ďalší známy herec, Timothée Chalamet, je údajne v Budapešti už od februára a v jednej z historických ulíc ho fanúšikovia odfotili aj s Denisom Villenuevom. 

Zatiaľ nie je známe, kto všetko sa ešte v Budapešti nachádza, no snímka má naozaj excelentné obsadenie, ktoré okrem spomínaných hercov zahŕňa Rebeccu Ferguson, Oscara Isaaca, Zendayu, Javiera Bardema, Dave Bautistu, Stellana Skarsgårda a mnoho iných. Na film Dune si však počkáme až do roku 2020. Zatiaľ si však môžete urobiť výlet do Budapešti a ak budete mať šťastie, možno stretnete aj niektoré hollywoodske hviezdy. 

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:20 SVIEŽE LETO
19:45 Fórky, vtipky XXVIII.
20:15 PPREMIÉRA: Kráľ Škorpión: Kniha duší
22:25 SVIEŽE LETO
18:20 X Factor Veľká Británia XIV.
20:10 Dr. House V.
21:00 Dr. House V.
20:00 Ferdo Mravec
20:30 Robošváb II.
20:55 Príbehy dvoch myší
18:35 Ztracená dívka
20:15 Fakjů pane učiteli 3
22:20 Dívka z románu