Príprava na rolu Zátopka trvala dlhých päť rokov! Herec Václav Neužil prešiel výraznou premenou

Príprava na rolu Zátopka trvala dlhých päť rokov! Herec Václav Neužil prešiel výraznou premenou Zdroj: Bontonfilm
Na veľkom plátne ožíva veľkolepý a dojímavý príbeh športovej legendy. Emila Zátopka preslávilo heslo: Keď nevládzeš, tak pridaj!

Film Zátopek zachytáva neuveriteľný príbeh muža, ktorý ako doteraz jediný na svete dokázal vyhrať olympijské zlato až v troch vytrvalostných disciplínach, pričom v každej z nich zároveň vytvoril nový olympijský rekord. Snímka však nerozpráva len o športových úspechoch, ale aj o životných prehrách či o osudovej láske manželov Zátopkovcov, ktorých si zahrali Václav Neužil a Martha Issová. Veľkolepý a dojímavý príbeh športovej legendy v réžii Davida Ondříčka si budú môcť slovenskí diváci pozrieť v kinách od 9. septembra.

TRAILER:

Dej filmu sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Zátopek je fascinujúcim príbehom o prerode neduživého chlapca z Moravy na jedného z najvýznamnejších športovcov histórie. Je však tiež príbehom osudového stretnutia a celoživotnej lásky dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry.

Zátopek Zátopek Zdroj: Bontonfilm

Hlavnú úlohu fenomenálneho bežca Emila Zátopka stvárňuje vo filme herec Václav Neužil, ktorý sa na túto rolu pripravoval dlhých päť rokov, absolvoval náročný fyzický tréning, schudol osem kilogramov a vďaka šikovným rukám maskérok sa zmenil na nepoznanie. S bežeckou prípravou mu pomáhal český reprezentačný tréner Jan Pernica. „Pripravil ma tak, že som bol schopný natáčať bežecké úseky filmu opakovane celý deň. Je to vlastne taký intervalový tréning, ktorý, mimochodom, ako vôbec prvý bežec začal aplikovať práve Emil Zátopek. Behal veľmi rýchlo, často úplne naplno dvestometrové alebo štyristometrové úseky a tie striedal s jemným poklusom. Toto opakoval napríklad až 40-krát a to celé aj dva- či trikrát denne. Posunul si tak neskutočne hranicu bolesti v svaloch. Ja som bol nakoniec schopný bežať 200 až 400 m v jeho tempe, dať si pauzu a bežať znova,“ priblížil tréningové metódy talentovaný herec.

Zátopek Zátopek Zdroj: Bontonfilm

Vo filme hrá dôležitú úlohu aj vzťah Emila Zátopka s jeho manželkou Danou, ktorá bola tiež vrcholovou športovkyňou a súťažila v hode oštepom. Ich cesty sa skrížili práve počas reprezentácie na olympiáde v Londýne v roku 1948. Danu Zátopkovú vo filme stvárňuje herečka Martha Issová, ktorá mala možnosť sa s legendárnou olympioničkou aj osobne stretnúť. „Mala som strašnú trému, triasol sa mi hlas a potila ruka. Dana si ma úkosom prezrela, trochu zhovievavo sa zasmiala a povedala mi: No dievča, hlavne musíš dávať pozor, aby si pri tom hode nevyzerala ako zlomená ľalia,“ spomína herečka na stretnutie. Dana Zátopková mala spočiatku pochybnosti o pripravovanom filme, ale po ukážke prvých záberov svoj názor zmenila a vznik snímky podporila. „Keď som jej pustila zábery Vaška Neužila, ktorý ako Emil beží preteky na olympiáde v Helsinkách, bola skutočne dojatá. Od tej chvíle nás veľmi podporovala a fandila nám. Dúfam a verím, že by z toho filmu mala radosť,“ dodáva Martha Issová. Dana Zátopková sa premiéry filmu Zátopek nedožila, zomrela v roku 2020.

Zátopek Zátopek Zdroj: Bontonfilm

Film Zátopek zažil svetovú premiéru vo veľkom štýle. Bol uvedený na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch, kde sa stretol s obrovským úspechom u divákov aj u odbornej verejnosti a odniesol si Divácku cenu denníka Právo. Ocenenie získal aj Václav Neužil, za stvárnenie hlavnej úlohy v tomto životopisnom filme si prevzal cenu Modrá kocka, ktoré udeľuje spoločnosť innogy za mimoriadny umelecký výkon. Film Zátopek si počas prvého víkendu po uvedení v Českej republike pozrelo viac ako 100 000 divákov. Do slovenských kín táto športová legenda „dobehne“ už 9. 9. 2021.

Zdroj: Bontonfilm

TV Program

10:50 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:40 Top Star
10:55 Pošli ďalej
11:55 Profesionáli II.
12:50 Hoď svišťom
11:30 Nákupné maniačky
12:55 Skutočné príbehy
14:15 Prvé oddelenie
11:40 Matematické príšerky I.
12:05 Bolek a Lolek idú do sveta
12:20 Krtko
11:40 Dámský klub
13:30 Duchové z Nantucketu
15:15 Sedmilhář