Názor Kinosály: Malá ríša ukazuje iný pohľad na vojnu

Názor Kinosály: Malá ríša ukazuje iný pohľad na vojnu Zdroj: House of Ukulele
Pomáha lož prežiť? Tak znie slogan nového slovensko-islandského filmu Malá ríša. Príbeh je zasadený do slovenského prostredia a tak vám bude bližší, než si môžete myslieť.

Kvalitné medzinárodné obsadenie, mrazivá atmosféra, skvelá kamera a naozaj zaujímavý príbeh. To je len pár superlatív, ktorými môžeme zo začiatku opísať film Malá ríša. Najzaujímavejším je však pravdepodobne jeho pohľad na vojnu a jej problémy cez oči rôznych postáv.

Zdroj: House of Ukulele

Niektorým ľuďom ide o holý život, iní sa zasa snažia z vojny vytiahnuť čo najviac. Ako to dopadne, keď sa počas druhej svetovej vojny v továrni v malom meste začnú veci uberať zvláštnym smerom? Určite sa tento príbeh dal podať oveľa dramatickejšie, no štýl a tempo, ktoré nakoniec snímka má, celkovo vyhovujú prostrediu, do ktorého je príbeh zasadený. Niektorým divákom sa však môže zdať snímka pomalá. 

Zdroj: House of Ukulele

Väčšina filmov odohrávajúcich sa počas vojny sa zameriava na mužský pohľad, no tentokrát vidíme, ako tieto kruté časy prežívali najmä ženy, ktoré na všetko ostali samé a častokrát ich situácia viedla k rôznym činom, na ktoré neboli hrdé. Náhľad na ich situáciu je niečo, čo nemáme možnosť vidieť často a už vôbec s takýmto dôrazom. Pozdvihnúť môžeme aj výber lokalít, ktoré sa do atmosféry filmu ideálne hodili. 

Zdroj: House of Ukulele

Zhrnutie: Malá ríša je možno iným filmom, než sa na prvý pohľad zdá. Vidieť ho treba najmä pre jeho príbeh, ktorý tvorcovia dostali na strieborné plátno v úctyhodnej verzii. 

TV Program

05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
07:00 Pat a Mat
05:40 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
08:15 Návrat do budúcnosti 3
06:05 BUČKOVCI 3
07:25 Keď je pečenie umenie III.
07:55 Keď je pečenie umenie III.
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:40 Tashiho svet
06:55 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:05 12 darů do života
07:10 Lord of the Dance
08:55 Psí poslání